Trasy rowerowe MTB w Węgorzewie

Jak powstała ścieżka MTB „ Tłusty Węgorz”?
Historia i opis.

Trasa rowerowa MTB „Tłusty Węgorz” to ścieżki leśne wytyczone w okolicach cmentarza wojennego z okresu I Wojny Światowej nad jeziorem Święcajty oraz okolicach Ośrodka Wypoczynkowego „Piękny Brzeg”. Mają służyć przede wszystkim miłośnikom kolarstwa MTB oraz wszystkim tym, którym znudziło się jeżdżenie po płaskich i utwardzonych sztucznie trasach. Ścieżka „Tłusty Węgorz” na pewno spodoba się również piechurom, którzy lubią trochę większe wyzwania, a w szczególności tym, którzy przygotowują się do spacerów w górach. Można ją pokonać w formie pętli, włączając się w dowolnym punkcie.

Pierwsze plany stworzenia trasy rowerowej tzw. singiel tracków pojawiły się w głowach węgorzewskich rowerzystów w roku 2019. Po uzyskaniu zgody Burmistrza Węgorzewa Krzysztofa Kołaszewskiego prace nad utworzeniem pierwszego odcinka (obecnie nr 2) ruszyły na początku roku 2020. Następnie dzięki wsparciu Burmistrza Węgorzewa otrzymano zgodę na wykonanie kolejnego odcinka (odcinek nr 3) położonego na terenie Lasów Państwowych. Odcinki powstały dzięki zaangażowaniu i własnoręcznej pracy węgorzewskich kolarzy.

Wiosną 2021 roku za zgodą Burmistrza Węgorzewa dzięki zaangażowaniu i pracy pracowników Urzędu Miejskiego oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji pod nadzorem Wojciecha Wojtczuka powstał single track nr 1.

W 2021 roku udało się również sformalizować współpracę z Nadleśnictwem Borki i zawarto porozumienie obejmujące powstały już singiel track nr 3 oraz dodatkowo został wytyczony i przygotowany przez pracowników OSiR-u odcinek nr 4.

Obecnie ścieżka MTB „Tłusty Węgorz” jest ukończona. Trasy są oznakowane strzałkami i logiem „Tłustego Węgorza”. Przed początkiem każdego single tracka ustawiona jest tablica informacyjna wraz z regulaminem trasy. Dodatkowo taka tablica ustawiona jest przy cmentarzu wojennym z 1915 roku, przy którym przebiega Mazurska Pętla Rowerowa.

Trasę „Tłustego Węgorza” można pokonać w formie pętli. Od końca odcinka 4 poprzez ul. Leśną, Ośrodek Piękny Brzeg, fragment MPR przy cmentarzu do początku odcinka nr 1. Całość trasy z łącznikiem wynosi około 7 km.

Parametry poszczególnych Single Tracków:

Odcinek nr 1 ok 1,2 km, 10 m przewyższeń

Odcinek nr 2 ok 1,1 km, 35 m przewyższeń

Odcinek nr 3 ok 1,7 km, 25 m przewyższeń

Odcinek nr 4 ok 1,3 km, 10 m przewyższeń

Ścieżka rowerowa MTB „Tłusty Węgorz” jest ogólnodostępna i bezpłatna. Przed korzystaniem prosimy o zapoznanie się z regulaminem trasy.

Życzymy przyjemnej jazdy, udanych spacerów i wielu pozytywnych emocji.

Plan tras rowerowych
Mapa tras rowerowych
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support