INTEGRACYJNY TURNIEJ BOCCIA

7 listopada 2021 roku w Hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Węgorzewie został rozegrany Integracyjny Turniej Boccia. Rozgrywki zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach: drużynowo i indywidualnie. W kategorii drużynowej wystąpiło 15 drużyn (3 zawodników/czek drużyna). W kategorii indywidualnej wystartowało 15 uczestników, w tym 10 mężczyzn i 5 kobiet. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach takim samym systemem. Na początku ustalono 5 grup eliminacyjnych, w każdej grupie znalazły się 3 drużyny lub 3 uczestników. W grupach mecze rozegrano systemem „każdy z każdym”. Zwycięzcy grup w dalszej kolejności utworzyli grono pięciu ekip lub uczestników walczących o zwycięstwo w turnieju. Następna grupa (z drugich miejsc) walczyła o miejsca od VI do X i trzecia grupa (z trzecich miejsc) rywalizowała o miejsca XI – XV. W każdej grupie grano „każdy z każdym”. W całym turnieju rozegrano 90 spotkań.

Nagrody przyznano w następujących kategoriach:

 • Drużynowej „Open” – 3 najlepsze drużyny (puchar, medale i nagrody rzeczowe).
 • Indywidualnej „Open” – 5 najlepszych uczestników (pucharki).
 • Drużynowej „Najlepsza ekipa z Gminy Węgorzewo” – 3 pucharki.
 • Indywidualnej „Najlepsza Węgorzewianka” –  3 pucharki.
 • Indywidualnej „Najlepszy Węgorzewianin” – 3 pucharki.
 • Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal.

W kategorii drużynowej „Open”:  mistrzami została ekipa Stowarzyszenia Integracyjno-Sportowo-Rehabilitacyjnego „NIKE Bydgoszcz”. Bydgoską drużynę reprezentowali: Krzysztof, Grażyna i Lesław . Dla tej ekipy to kolejny tytuł w  tegorocznej kolekcji. W sierpniu wygrali Ogólnopolski Integracyjny Turniej Bocci w Bydgoszczy, a  we wrześniu Międzynarodowy Turniej Bocci Prometeus Cup w Konopiskach. Drugie miejsce zajęła drużyna Klubu Seniora z Świętajna, a trzecie Amators Pozezdrze II. W kategorii indywidualnej „Open”: mistrzem został Mirosław Mikiewicz z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Ełku.  Drugie zajęła Michalina Niedziejko i trzecie Jakub Słowik (oboje reprezentowali Soldany).

W kategorii drużynowej „Najlepsza ekipa z Gminy Węgorzewo”- pierwsze miejsce zajął – Dom Pomocy Społecznej z Węgorzewa I. Drugie – Uniwersytet Trzeciego Wieku z Węgorzewa I i trzecie – Uniwersytet Trzeciego Wieku z Węgorzewa II.

W kategorii indywidualnej „Najlepsza Węgorzewianka” – pierwsze miejsce zajęła: Królak Aleksandra z Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego z Węgorzewa. Drugie – Agnieszka Królak (mama Aleksandry) i trzecie – Danuta Kozioł z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Węgorzewa.

W kategorii indywidualnej „Najlepszy Węgorzewianin” – pierwsze miejsce zajął: Robert Kobryń z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Olszewa Węgorzewskiego. Drugie – Michał Borys z Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego z Węgorzewa i trzecie – Adam Zwierzyński z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Olszewa Węgorzewskiego.

Nagrody wręczali:

 • Mariusz Fatyga – Wicestarosta Powiatu Węgorzewskiego
 • Halina Faj – Przewodnicząca Rady Powiatu Węgorzewskiego
 • Mariusz Niedziółka – Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji z Węgorzewa

Organizatorzy oraz uczestnicy Integracyjnego Turnieju Boccia składają podziękowania:

 1. Sędziom za trud  przy sędziowaniu turnieju (wolontariat):
 • Romanowi Hubacz, Henrykowi Bystrzyckiemu, Tomaszowi Burba i Stanisławowi Borysiewicz (Amators Pozezdrze).
 • Hani Szumała (NIKE Bydgoszcz).
 • Ani Adamczyk i Grażynie Milewskiej (Klub Seniora Świętajno).
 • Stanisławowi Drabik (DPS Węgorzewo).
 • Partnerom turnieju:
 • Szpitalowi Psychiatrycznemu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z Węgorzewa w ramach misji Szpitala „Zdrowie psychiczne najwyższym dobrem człowieka” za przygotowanie zupy dla uczestników.
 • Mazurskiemu Gospodarstwu Ekologicznemu Barbary Niedziejko z Soldan za przygotowanie drugiego dania: pyzy z jagnięciną dla uczestników.
 • Wolontariuszom z Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Józefa Bema w Węgorzewie pod opieką p. Anny Jeżowskiej-Molisak za pomoc przy rozgrywkach.
 • Starostwu Powiatowemu z Węgorzewa za przygotowanie i przekazanie najlepszym zawodnikom gadżetów promocyjnych.
 • Piekarni Kruklanki Mariusza Baniewskiego za upieczenie „placka” dla uczestników.
 • Bożenie Borysiewicz z Harszu za upieczenie „placka” dla uczestników.
 • Stowarzyszeniu LKS Amators Pozezdrze za pomoc przy organizacji turnieju.

W większości uczestnikom Integracyjnego Turnieju Bocci impreza przypadła do gustu, na twarzach były uśmiechy i widać było zadowolenie z takiej formy spędzenia czasu. Osoby niepełnosprawne mogły na równi rywalizować z osobami sprawnymi. Osoby w wieku emerytalnym z osobami w wieku szkolnym.
Pierwszy raz w takiej rywalizacji uczestniczyli mieszkańcy Węgorzewa, którzy startowali w n/w drużynach: Warsztat Terapii Zajęciowej z Olszewa Węgorzewskiego, IWIKIWI – Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy, Wolontariat z Zespołu Szkół Zawodowych i dwie ekipy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Trochę doświadczenia już mają mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, którzy za sprawą zaangażowania Stanisława Drabika kilka razy brali już udział w takich rozgrywkach.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie planuje pomóc chętnym osobom (terapeutom, wychowawcom organizacji zajmującym się niepełnosprawnością) oraz osobom z innych organizacji (np.: Uniwersytet Trzeciego Wieku) w zdobyciu uprawnień instruktora i sędziego Boccia. Kurs taki planuje się przeprowadzić w weekend 4-5 grudnia 2021. Koszt uprawnień instruktora – 600,00 zł + uprawnienia sędziowskie – 200,00 zł. Same uprawnienia sędziowskie – 400,00 zł. Uprawnienia takie pozwolą samodzielnie prowadzić zajęcia dla swoich podopiecznych i bardziej profesjonalnie przygotować do zawodów podobnych jak były teraz w Węgorzewie.
Planujemy również w Węgorzewie zorganizować w okresie zimowym Węgorzewską Ligę Bocci (rozgrywki drużynowe). Więcej informacji niebawem ukaże się na stronie internetowej OSiR-u Węgorzewo.

Gra w Boccia oprócz tego, że kształtuje sprawność fizyczną, to także daje możliwość działania w duchu oraz atmosferze tolerancji oraz wzajemnego poszanowania. Uczestnicy tego typu gry nie są w żaden sposób ograniczeni wiekowo czy sprawnościowo, gdyż Boccia posiada wiele rozwiązań taktycznych.

Boccia posiada wiele walorów rehabilitacyjnych, choćby podnoszenie wydolności organizmu poprzez wpływ ćwiczeń na układ nerwowy, oddechowy, krwionośny, mięśniowy, kształtowanie sprawności fizycznej (motoryka duża i mała, ruchy precyzyjne, rozwijanie umiejętności rzucania, kopania i chwytania), doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Niebagatelne są korzyści w sferze psychicznej, takie jak wyzwalanie pozytywnych emocji (zwycięstwo, sukces, radość), nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem (podczas zawodów) oraz z porażką (przegrana), zwiększanie koncentracji na wykonywanym zadaniu.

 Boccia kształtuje też umiejętności społeczne – współdziałanie w zespole, pełnienie ról, branie odpowiedzialności za zespół, kształtowanie właściwych relacji społecznych itp. 

Organizatorem Integracyjnego Turnieju Bocci był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support