Boccia – jest jedną z dyscyplin paraolimpijskich (nie posiada swojego odpowiednika w programie olimpijskim). Jest to dyscyplina sportowa posiadająca wybitne walory rehabilitacyjno-sportowe oraz integracyjne (razem mogą grać osoby niepełnosprawne fizycznie z osobami pełnosprawnymi). Jest dyscypliną uniwersalną. Bez podziału na płeć, może ją uprawiać każdy: dziecko, dorosły, „senior” oraz osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich (bez względu na rodzaj i stopień dysfunkcji).
 Boccia oprócz tego, że kształtuje sprawność fizyczną, to także daje możliwość działania w duchu oraz atmosferze tolerancji oraz wzajemnego poszanowania. Uczestnicy tego typu gry nie są w żaden sposób ograniczeni wiekowo czy sprawnościowo, gdyż Boccia posiada wiele rozwiązań taktycznych.
Boccia posiada wiele walorów rehabilitacyjnych, choćby podnoszenie wydolności organizmu poprzez wpływ ćwiczeń na układ nerwowy, oddechowy, krwionośny, mięśniowy, kształtowanie sprawności fizycznej (motoryka duża i mała, ruchy precyzyjne, rozwijanie umiejętności rzucania, kopania i chwytania), doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Niebagatelne są korzyści w sferze psychicznej, takie jak wyzwalanie pozytywnych emocji (zwycięstwo, sukces, radość), nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem (podczas zawodów) oraz z porażką (przegrana), zwiększanie koncentracji na wykonywanym zadaniu.
 Boccia kształtuje też umiejętności społeczne – współdziałanie w zespole, pełnienie ról, branie odpowiedzialności za zespół, kształtowanie właściwych relacji społecznych itp.
Zasady dyscypliny sportowej BOCCIA.
Zasady tej gry są bardzo proste. Celem tej gry jest wrzucenie na boisko bili (kuli) białej, a w dalszej kolejności umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej liczby bil tego samego koloru (czerwone lub niebieskie). Zawodnik, który rozpoczyna grę wyrzuca na boisko bilę o kolorze białym i dorzuca swoją bilę, aby znalazła się jak najbliżej białej. Następnie zagrywa przeciwnik. Potem rzut należy do zawodnika tej drużyny, której bila leży dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Bardzo ważnym jest, że zawodnicy rzucając bile mają możliwość przesuwania znajdujących się w grze bili lub rozbijania układów bil już ustawionych. Jednocześnie starają się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej.  Ostatecznie po wyrzuceniu na boisko gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia wówczas ogłasza wynik, na który składa się suma ilości bil jednego koloru, będących jak najbliżej białej. Mecz kończy się po rozegraniu 4 lub 6-ciu rund i ogłoszeniem wyniku.
Cechy, które wyróżniają tą dyscyplinę sportową:
Uczestnicy tej gry mogą brać w niej udział albo w pozycji stojącej albo siedzącej (wózek, krzesło).
Rodzaje rozgrywek: indywidualnie; w parach i drużynowo(3 osoby).
Możliwy jest udział asystenta, który umożliwi grę zawodnikom potrzebującym pomocy.
Rzut bili na plac gry odbywa się albo poprzez rzucenie, kopnięcie lub rzut przy pomocy sprzętu wspomagającego.
Każda strona ma przyznany odpowiedni limit czasu, aby rozegrać każdą rundę.
Atmosfera gry przypomina tą, jaka panuje podczas gry w tenisa. Publiczność jest bardzo mile widziana, jednakże widzowie, a także zawodnicy, którzy nie biorą udziału w grze muszą zachować ciszę w momencie, w którym zawodnik wykonuje rzut bilą.
Boisko do gry regulaminowo ma wymiary 12,5 m x 6m. Jego powierzchnia powinna być płaska, czysta oraz gładka.

 

Bille do gry:

Boisko do gry:

 

 

 

REGULAMIN

„INTEGRACYJNY TURNIEJ BOCCIA”

WĘGORZEWO, 07.11.2021r.

 

 1. Organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie i Stowarzyszenie LKS Amators Pozezdrze.
 2. Miejsce: Hala sportowa OSiR Węgorzewo, ul Pionierów 6, 11-600 Węgorzewo.
 3. Termin i czas : 7 listopad 2021r. (turniej jednodniowy)
 • Przyjazd drużyn – otwarcie Hali sportowej od godz. 9:00
 • uroczyste otwarcie turnieju: godz. 9:45
 • rozpoczęcie rozgrywek: godz. 10:00
 • gorący posiłek (zupa): godz. 13:00
 • zakończenie rozgrywek: godz. 15:00
 1. Cel imprezy:
 • Popularyzacja gry Boccia jako formy aktywności ruchowej.
 • Integracja środowiska osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych.
 1. Warunki uczestnictwa:

Rozgrywki przeznaczone przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych i seniorów. W turnieju mogą wziąć udział członkowie klubów, organizacji, stowarzyszeń i innych struktur działających na rzecz: osób z niepełnosprawnością ruchową oraz skupiających seniorów lub inne organizacje zaproszone pisemnie przez organizatora.

 1. Klasyfikacja Turniejowa:
 • Rozgrywki Indywidualne (1 osoba) – mecze (2 – 4 rundy); 16 osób.
 • Rozgrywki drużynowe (3 osoby) – mecze 4-6 rund); 16 drużyn.
 • Mecze będą rozgrywane systemem „każdy z każdym” w 4 grupach po 4 zawodników/zawodniczek lub drużyn.
 • W drużynie i indywidualnie: grają razem kobiety i mężczyźni.
 1. Nagrody:
 • Indywidualnie uczestnicy otrzymują: statuetki/pucharki za miejsca od 1-6.
 • Drużynowo ekipy otrzymują: statuetki/pucharki za miejsca 1-3.
 • Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal.
 1. Zgłoszenia do turnieju:

Zgłoszenia ekip należy dokonać poprzez kartę zgłoszeniową do dnia 03 listopada 2021 na adres: zdzislaw.brzozowski@osir.wegorzewo.pl . Opiekunowie zgłoszonych ekip potwierdzą swój udział  przez wypełnienie formularza osobowego przed samymi zawodami w dniu 07.11.2021 od godz. 9:00 w biurze sędziego głównego w Hali OSiR-u w Węgorzewie. W razie pytań prosimy dzwonić: 604-727-779 Zdzisław Brzozowski.

Uwaga: Organizator zastrzega sobie prawo do weryfikacji ilości zgłoszeń. W turnieju max. może wystąpić 16 uczestników w grze indywidualnej i 16 drużyn. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 1. Koszty udziału uczestników:
 • Zawodnicy/zawodniczki nie ponoszą żadnych kosztów.
 • Koszty dojazdu na turniej pokrywają jednostki delegujące.
 1. Bezpieczeństwo na Turnieju: Sędzia główny turnieju, ratownik medyczny i kierownicy poszczególnych ekip.
 2. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany niniejszego regulaminu oraz zmiany terminu turnieju.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support