W sobotę 4 lutego 2023 r., jak co roku, w okowach mrozu i z soplami na wąsach węgorzewscy tenisiści spotkali się aby sprawdzić wzajemnie swoją zimową formę w kolejnym Zimowym Deblowym Turnieju Tenisa. Wyjątkowo – być może rozpoczynając nową tradycję – dotarli na turniej również znamienici goście zza miedzy – giżyccy weterani tego sportu. Licząc się z tym, że tegoroczna zima, zasypując ich pojazdy grubą warstwą śniegu, może im uniemożliwić szybki powrót do domu, dzielnie stawili się w trzyosobowej reprezentacji.

Pary turnieju wyłoniło zwyczajowe, sprawiedliwe losowanie: do rozstawionych, najlepszych siedmiu graczy los dopisał siedmiu jeszcze lepszych.

Do turnieju przystąpiły następujące pary:

► Paweł Kuna / Marek Adamowski
► Paweł Wincławski / Rafał Buczek
► Adrian Vittek / Zdzisław Osmański
► Karol Maciejewski / Mirosław Wiejak
► Wojciech Buraczyński / Tomasz Wróblewski
► Adam Ingielewicz / Łukasz Buraczek
► Dariusz Kusznerczuk / Zbigniew Drozd

Mecze odbyły się w systemie każdy z każdym, do dwóch wygranych setów, gdzie set stanowił super tie-break (do 10 punktów, bez przewag). Przy remisie 1:1 po pierwszych dwóch setach rozgrywany był trzeci, decydujący set – do 5 punktów (bez przewag).

Każdy z uczestników (w wieku od 17 do 73 lat) biegał po korcie około dwóch godzin, starając się przebić piłeczkę na drugą stronę siatki, trafiając przy tym w wyznaczone boisko. Pozostały czas zawodnicy spędzali na dopingowaniu innych graczy, na szlachetnym, uczciwym sędziowaniu, sportowych sporach w kwestiach typowo sędziowskich, na dyskusjach o wybranych postaciach z życia publicznego, na wzajemnej wymianie wszelkich mądrości oraz na uzupełnianiu spalonej przed chwilą tkanki tłuszczowej. Przyznać trzeba, że było czym uzupełniać. W tym miejscu należy pochwalić Koło Gospodyń Wiejskich z Klimek, które nie pozwoliły żadnemu z uczestników schudnąć tego wieczoru.

Na trybunach gościliśmy nawet żywe legendy węgorzewskiego tenisa, które swoją obecnością uświetniły imprezę.

Rozgrywki odbyły się w niezwykle przyjacielskiej atmosferze, aczkolwiek po wejściu na boisko najważniejszym stawało się pokonanie rywala, niejednokrotnie w zaciętej walce. W powietrzu czuć było napięcie przy każdej rozgrywanej piłce, jednak wysoki poziom kultury osobistej zawodników nie pozwalał w najmniejszym stopniu zmącić wspomnianej, przyjacielskiej atmosfery.

Po rozegraniu fazy zasadniczej pary z miejsc 1-6 rozegrały spotkania rozstrzygające ostateczną klasyfikację. Drugie miejsce po emocjonującym finale zajęła para Karol Maciejewski – Mirosław Wiejak. Trzecie miejsce zajęła dwuosobowa, przełamująca granice powiatów ekipa Dariusz Kusznerczuk – Zbigniew Drozd. Na najwyższym stopniu podium stanął duet Paweł Wincławski – Rafał Buczek, który pozwolił odebrać sobie w rozgrywkach tylko dwa sety.

Wyniki meczów finałowych:

mecz o 1. miejsce – Wincławski/Buczek – Maciejewski/Wiejak 2:1 (6:10, 10:8, 5:2);

mecz o 3. miejsce – Kusznerczuk/Drozd – Kuna/Adamowski 2:1 (9:10,10:6, 5:4);

mecz o 5. miejsce – Vittek/Osmański – Buraczyński/Wróblewski 2:1 (5:10, 10:6, 5:1).

Klasyfikacja końcowa turnieju zarysowała się następująco:

1. Paweł Wincławski / Rafał Buczek
2. Karol Maciejewski / Mirosław Wiejak
3. Dariusz Kusznerczuk / Zbigniew Drozd
4. Paweł Kuna / Marek Adamowski
5. Adrian Vittek / Zdzisław Osmański
6. Wojciech Buraczyński / Tomasz Wróblewski
7. Adam Ingielewicz / Łukasz Buraczek

Jak dowiedzieliśmy się później, zima była łaskawa dla naszych gości z Giżycka, którzy szczęśliwie i bez problemów wrócili do domów, podobnie jak i wszyscy pozostali uczestnicy turnieju. Dziękujemy organizatorom – w tej roli niezastąpiony debel logistyczno-organizacyjny: Paweł Kuna i Zbigniew Drozd. Dziękujemy panom tenisistom z Giżycka za udział w imprezie. Nie możemy doczekać się kolejnej edycji turnieju, która za już za niecały rok.

Tekst: Rafał Buczek, zdjęcia: Paweł Kuna

Turniej deblowy 2023
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support